Jak wybrać ubezpieczenie OC przedszkola lub żłobka?

Jeżeli myślisz o tym, aby dobrze zabezpieczyć odpowiedzialność wychowawców i swoją, to ten artykuł na pewno będzie pomocny. Sprawdzimy jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie OC. 

Dlaczego ubezpieczenie OC w przedszkolu lub żłobku jest bardzo ważne?

Podczas pracy w przedszkolu czy żłobku, każdy z pracowników może popełnić nieumyślny błąd. Kiedy dziecko jest pod opieką wychowawcy, to jest on za nie odpowiedzialny. W momencie, kiedy stanie się mu krzywda, to każdy z rodziców ma prawo do odszkodowania. Najczęściej takie sytuacje mają swoje zakończenie w sądzie, który to wyznacza wysokość odszkodowania. 

OC dla Dyrektora i nauczycieli przedszkola lub żłoba ma za zadanie chronić przed odpowiedzialnością cywilną. Mówiąc wprost, to ubezpieczyciel zapłaci odszkodowanie.

Jeżeli nie ma takiego ubezpieczenia, to będziesz zobowiązany do pokrycia tego odszkodowania, a koszty mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Więcej o tym opisałem w tym artykule. 

Czy warto kupować najtańsze OC?

Jak się okazuje, to nie do końca. Ponieważ najczęściej przy tych najtańszych ubezpieczeniach OC zauważamy ograniczenia, które mogą spowodować, że dopłacisz do odszkodowania. 

W tym momencie zastanów się, czy warto oszczędzać np. 30 zł na osobie, ryzykując, że przy szkodzie możesz dopłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Odpowiedź wydaje się prosta, a jednak wciąż przedszkola czy żłobki posiadają ubezpieczenia z ograniczeniami. Dlaczego tak uważam? Ponieważ za każdy razem kiedy analizuję umowy, to właśnie odnajduję takie ograniczenia. To dlatego powstał artykuł pt. Jak wybrać ubezpieczenie OC przedszkola lub żłobka.

Jak wybrać ubezpieczenie OC dyrektora, wychowawców i pracowników w przedszkolu lub żłobku?

Przy ubezpieczenie OC w przedszkolu lub żłobku, należy zwrócić uwagę na kilka elementów (ograniczenia), które mogą mieć bardzo duży wpływ na to czy towarzystwo zapłaci.

  1. Czy dane ubezpieczenie zawiera tzw. pod limity? Chodzi o limit wypłaty na jedno zdarzenie. W niektórych polisach mimo sumy ubezpieczenia np. 100.000 zł limit na dane zdarzenie to np. 20.000 zł. Lepiej unikać tego typu zakresu.
  2. Czy ubezpieczyciel ogranicza sumę odszkodowania do kwoty regresu wobec pracownika, która wynika z kodeksu pracy (suma 3-krotności wynagrodzenia)?
  3. Czy na polisie jest limit do 3-ktotności wynagrodzenia Dyrektora? To ograniczenie powoduje to, że w razie szkody towarzystwo wypłaci maksymalnie 3-krotność wynagrodzenia Dyrektora, mimo że suma ubezpieczenia przy jego OC, to np. 100.000 zł

 

Oferta ubezpieczenia nie powinna zawierać wyżej wymienionych limitów.

Jeżeli masz ubezpieczenie OC razem z ubezpieczeniem NNW dzieci, to prawdopodobnie wcześniej wspomniane limity są zawarte w ubezpieczeniu. Co też nie wyklucza, że przy indywidualnej ofercie ich nie będzie.

Ubezpieczenie OC firmy jako dopełnienie

Ubezpieczenie OC dyrektora, wychowawców i pracowników obowiązuje w zakresie ich pracy, a poza obowiązkami, które wynikają z pracy, już nie. 

Dlatego dodatkowym zabezpieczeniem, które nie jest kosztowne, będzie dobranie polisy OC firmy. Jest to rozwiązanie, które odpowiada za szkody związane z prowadzoną działalnością jak np. szkody w wynajmowanym budynku czy lokalu.

Jeżeli okazałoby się, że w jakimś stopniu dana szkoda wychodzi poza obowiązki np. dyrektora, to taka polisa będzie bardzo pomocna. 

Przy wyborze OC firmy należy zwrócić uwagę na PKD, które znajduje się na polisie, aby odpowiadało rzeczywiście wykonywanej pracy. 

Do samego OC firmy można dołączyć odpowiedzialność z tytułu prowadzenia szatni lub szkody wynikające z zatrucia pokarmowego. 

Jakie rozszerzenia ochrony dla OC firmowego?

Z punktu widzenia przedszkola lub żłobka, można zabezpieczyć firmę przed innymi ryzykami. O jakich rozszerzeniach warto pomyśleć?

Jeżeli wynajmujesz nieruchomość, to warto zabezpieczyć się przed szkodami wobec jej właściciela. W tym przypadku rozszerzamy o OC najemcy nieruchomości.

Wypadki przy pracy się zdarzają. W zależności od działalności istnieje różne ryzyko, aczkolwiek nawet pracownik biurowy może zrobić sobie krzywdę schodząc po schodach. W uzasadnionej sytuacji ma możliwość uzyskania odszkodowanie, a to dla Ciebie dodatkowe obciążenie. Rekomendowane rozszerzenie to OC pracodawcy za wypadki przy pracy.

Dodatkowym zabezpieczeniem, za które nie ponosisz kosztów, jest zagwarantowanie ubezpieczenia grupowego na życie i zdrowotnego. Jest to benefit dla pracowników, do którego mogą przystąpić, ale nie muszą. Takie ubezpieczenie może być finansowane przez Ciebie w 100% lub kilkunastu, ale nie musi. 

Inne artykuły na temat ubezpieczenia w przedszkolu lub żłobku