Na co uważać jako właściciel przedszkola/żłobka przy ubezpieczeniu NNW dzieci?

Ubezpieczenie NNW dzieci w przedszkolu czy żłobku, to dobrowolne ubezpieczenie. Nie każde przedszkole lub żłobek je posiada, a przez to rodzice wykupują polisy na własną rękę lub nawet w ogóle tego nie robią. 

Jednak dla rodziców będzie to dodatkowy benefit, a dla Ciebie zmniejszenie ryzyka założenia sprawy w sądzie, w razie wypadku. Napisałem osobny artykuł na temat ograniczeń przy ubezpieczeniu OC Dyrektora, w którym również pokazuję wyroki sądów w sprawie wypadków. 

Czego unikać przy ubezpieczeniu grupowym dzieci?

Na co uważać jako właściciel przedszkola/żłobka przy ubezpieczeniu NNW dzieci?

Częstą praktyką przy zawieraniu takiego ubezpieczenia jest korzystanie z dodatkowych opcji, które oferuje towarzystwo, czyli ubezpieczenie OC Dyrektora i wychowawców. To pierwszy element, na który należy zwrócić szczególną uwagę. 

Dla przybliżenia, OC zawierane przy takich polisach najczęściej zawiera wyłączenia, które mocno ograniczają odpowiedzialność towarzystwa, a w razie szkody nałożone limity mogą nie wystarczyć, aby pokryć całą kwotę.

Dlatego w tym przypadku warto wstrzymać się od przyjmowania dodatkowego ubezpieczenia i sięgnąć po osobną ofertę. W ten sposób możesz dokładnie zabezpieczyć swoją odpowiedzialność, a tym samym nie stresować się, że będzie trzeba jeszcze do czegoś dopłacać. 

Kolejną kwestią jest wybieranie najtańszej oferty. Często spotykamy się z twierdzeniem, że dla rodziców to za drogo. Trzeba zadać sobie pytanie, czy ubezpieczenie za 50, 60, 70 zł jest droższe od rehabilitacji dziecka po wypadku? 

Zanim wybierzesz ofertę zwróć uwagę na zakres, doradca powinien Ci wytłumaczyć, na czym polegają określone świadczenia i jakie mają ograniczenia. W ten sposób łatwo wybierzesz ofertę, która będzie odpowiednia dla ochrony dzieci. 

Zauważyłem też jedną rzecz. Otóż bardzo często skupiamy się tylko na ofercie i na tym co w niej jest, a pomijamy elementy obsługi po przyjęciu takiego ubezpieczenia. Na to też należy zwrócić uwagę czy Doradca pomoże rodzicom, czy pomoże Ci w razie wypadku, czy jakichś problemów. 

Dlaczego towarzystwa wprowadziły listy z podpisami rodziców?

Obsługa ubezpieczenia dzieci to dodatkowa praca dla Ciebie lub Twoich pracowników. Często szukamy rozwiązania bez listy imiennej, aby nie zbierać podpisów rodziców. Jednak obecnie towarzystwa wymagają takiej listy dlaczego? 

Odpowiedź jest bardzo prosta, są to wymagania prawne. Zdarzały się też sytuację, że rodzic zgłaszał reklamację do towarzystwa twierdząc, że nie było danego ograniczenia w ofercie. Jak np. pobyt dziecka w szpitalu minimum 3 dni. 

To dlatego zostały wprowadzone oświadczenia, które mają za zadanie potwierdzić przez rodzica, że zapoznał się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Dlaczego ubezpieczenie dzieci i lista bezimienna, to możliwa pułapka?

Co jakiś czas spotykam się ze stwierdzeniem, ale ja mam na liście bezimiennej ubezpieczenie dzieci. Potwierdzam, tak się da zrobić, ale wybór tego rodzaju ubezpieczenia może nieść ze sobą pewne minusy. 

Po pierwsze wymagane jest 100% ubezpieczenia dzieci, czyli nie ma możliwości zwolnienia z opłacania składki dzieci z ciężką sytuacją finansową lub po prostu rezygnacji rodzica.

Zakres przy tego typu ubezpieczeniach może być dużo gorszy, niż w przypadku standardowego produktu, który jest przygotowany specjalnie dla placówek oświatowych.

Takie ubezpieczenia są zazwyczaj robione na produkcie ogólnym, gdzie najczęściej takie rozwiązanie proponujemy na czas określony. Na przykład w momencie, kiedy jest potrzebne ubezpieczenie na wycieczkę. 

Obsługa ubezpieczenia, czyli jak nie dodawać sobie więcej pracy

Zdarzają się sytuację, że po przyjęciu ubezpieczenia wszelkie kwestie związane z likwidacją szkody, pomocą dla rodziców zostają przerzucone na Ciebie. Takich sytuacji warto unikać, szczególnie jeżeli nie posiadasz wystarczającej wiedzy na takie tematy. 

Rozwiązaniem jest wybór doradcy, który zaopiekuje się takim ubezpieczeniem. Nasi klienci, za naszą zgodą umieszczają dane kontaktowe na stronie i również przekazują je rodzicom. Od momentu podpisania takiego ubezpieczenia prowadzimy bezpłatną obsługę.

Każdy z nich może zadzwonić, zapytać o zakres czy o to jak zgłosić szkodę. W ten sposób odciążamy naszych klientów od dodatkowej pracy. 

Wprowadziliśmy również możliwość zbierania zgód online, rodzic wchodzi na przygotowana stronę i wypełnia formularz. Tam również ma wszystkie dokumenty (polisa itp.) i kontakt do nas.