Ograniczenia przy ubezpieczeniu OC Dyrektora

Jakie są ograniczenia przy ubezpieczeniu OC Dyrektora? Jednak najpierw zacznijmy od tego, że świadomość rodziców jest coraz większa, a przez to ilość roszczeń wobec przedszkoli czy żłobków również rośnie. Obowiązek opieki nad dziećmi, powoduje to, że ponosisz pełną odpowiedzialność za wszelkie zdarzenia. 

Zwolnienie z obowiązkowego ubezpieczenia NNW dzieci nie świadczy o tym, że nie ponosi odpowiedzialności za wypadki na terenie przedszkola czy żłobka. Dlatego pierwszym zabezpieczeniem przed większymi problemami, może być zapewnienie ubezpieczenia dla dzieci, za które nie ponosisz kosztów.

Rodzic, który otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela będzie mniej skłonny do tego, aby wystąpić do sądu o otrzymanie odszkodowania od Ciebie. Jednak należy pamiętać, że zawsze może to zrobić.

Dwa wyroki sądów i pełna lista wypadków

Przygotowałem dla Ciebie dwa przykładowe wyroki sądów w sprawie wypadków. Z pewnością nie były to przyjemne sytuacje i jednocześnie stresujące. 

Wypadek podczas zabawy na placu zabaw, gdzie dzieci były pilnowane przez wychowawców. Przez niewinnie wyglądające przewrócenie doszło do złamania. Ta sprawa pokazuje, że mimo asekuracji opiekunów może dojść do wypadku.

Podczas zabawy jedno z dzieci z dużym impetem otworzyło drzwi, których to klamka trafiła drugie dziecko prosto w oko w wyniku tego doszło do jego uszkodzenia. Konsekwencje finansowe były bardzo duże. 

Zobacz również pełną listę zgłoszony wypadków. Kończy się ona dopiero na 194 stronie, a na jednej jest ich 20. Co oznacza, że w ciągu jednego roku doszło do 3880 wypadków. 

Ograniczenia, które spowodują, że dopłacisz do odszkodowania

Ograniczenia ubezpieczenia OC Dyrektora i pracowników w przedszkolu lub żłobku

Często przy współpracy z przedszkolami i żłobkami zauważamy ograniczenia przy ubezpieczeniu NNW dzieci. Najgorsze jest to, że takie zapisy mogą spowodować, że dopłacisz do odszkodowania, a to oznaczą straty finansowe i kolejny, niepotrzebny stres.

Takie ubezpieczenia przy NNW dzieci są Ci oferowane za symboliczną kwotę. Problemem jest to, że w większości skupiamy się na ofercie i na tym co na niej pisze, a nie na tym jak wygląda dana pomoc towarzystwa. 

Sumy ubezpieczenia mogą być różne 50, 100, 200 tys. zł, ale przy tym pojawiają się ograniczenia jak np. 

  • Odpowiedzialność za szkody z OC nauczyciela z ograniczeniem do wysokości 3-krotnego wynagrodzenia. Co znacznie ogranicza odpowiedzialność finansową ubezpieczyciela.
  • Ograniczenia na jedno zdarzenie oznacza to, że mimo iż suma ubezpieczenia wynosi 100.000 zł, to towarzystwo ogranicza odszkodowanie na jedno zdarzenie np. do wysokości 20.000 zł.  
  • Ograniczenie do kwoty regresu wobec pracownika wynikającej z prawa pracy. W skrócie towarzystwo zapłaci maksymalnie 3-krotność wynagrodzenia pracownika. Jeżeli to on będzie winny. 

Rozwiązaniem dla tego jest po prostu sprawdzenie jak to wygląda w rzeczywistości przy ofercie ubezpieczenia OC

Tutaj możesz sprawdzić jak wybrać ubezpieczenie OC.

Odpowiedzialność cywilna firmy, a OC dyrektora

Czy potrzebujesz dwóch polis OC. Czy takie ubezpieczenie ma sens? 

  • OC Dyrektora – to odpowiedzialność towarzystwa za obowiązki dyrektora. 
  • OC firmowe – to odpowiedzialność towarzystwa za zdarzenia związane z prowadzeniem firmy.

 

W takiej sytuacji dochodzimy do wniosku, że samo OC dyrektora jest już ograniczone do wyznaczonych obowiązków. Dla pełnego zabezpieczenia i spokoju polecam, abyś ubezpieczył również swoją firmę w zakresie OC, aczkolwiek nie jest to konieczne.

Inne artykuły na temat ubezpieczenia w przedszkolu lub żłobku