Ubezpieczenie na życie – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie na życie to decyzja na dłuższy okres czasu, często do końca życia. 

Dlatego, zanim podejmiesz decyzję to powinieneś być świadom tego co dostaniesz. W tym artykule postanowiłem zebrać najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia na życie.

Co to jest ubezpieczenie na życie?

Zacznijmy od tego, aby wyjaśnić sobie ten produkt ubezpieczeniowy. Różnie jest on kojarzony i odbierany, a dla Ciebie najistotniejsze powinno być to, że jego zadaniem jest zabezpieczenie finansowe rodziny i Ciebie w trudnych sytuacjach. 

Głównym zabezpieczeniem jest wypłata pieniędzy rodzinie w razie Twojej śmierci, a następnie pomoc w przypadku poważnego zachorowania. Dopiero po ustaleniu tych dwóch elementów powinniśmy dobierać kolejne jak np. trwały uszczerbek, pobyt w szpitalu, świadczenie apteczne itp. 

Gdzie wybrać ubezpieczenie na życie?

Na to pytanie ciężko odpowiedzieć. Oczywiście po internecie krąży wiele rankingów czy porównywarek. Natomiast przy ubezpieczeniu na życie oczekujesz pieniędzy w razie jakiegoś konkretnego zdarzenia. Dlatego decyzja o wyborze ubezpieczyciela nie powinna być na podstawie marki, ale na podstawie zakresu. 

Zwracając uwagę na to, że ma być to Twoje zabezpieczenie, to nie należy wybierać tego sugerując się tym, co pisze na ofercie.

Każdy doradca powie Ci, że to, w jaki sposób jesteś zabezpieczony jest zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Często jest to dokument, który jest złożony i dobrze by było, aby interpretowała go osoba z doświadczeniem. 

To właśnie odpowiedni doradca pomoże Ci wybrać towarzystwo, które spełni Twoje oczekiwania.

Co jest najważniejsze przy ubezpieczeniu na życie?

Istotnym elementem tego ubezpieczenia, z resztą jak każdego innego, są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To dokument, który zawsze dostajemy do polisy czy też oferty. 

Co ważne, podpisując polisę za każdym razem oświadczasz, że odebrałeś go i zapoznałeś się z nim. Dlatego w przypadku odmowy odszkodowania i zaskoczenia z Twojej strony nie powiesz “Nie wiedziałem”. 

Złudne jest ubezpieczanie się na podstawie zapisu z oferty. Podam Ci bardzo prosty przykład. 

Na polisie znajduje się świadczenie w przypadku pobytu w szpitalu (dzienne).

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu na życie?

Pewnego dnia znajdujesz się w szpitalu z tytułu choroby, a Twój pobyt trwał 2 dni. Oczekujesz świadczenia w wysokości 120 zł, wypełniasz formularz i czekasz na pieniądze. 

Po kilku dniach odbierasz nie pieniądze, a odmowę. Uzasadnieniem jest zapis z OWU, który jasno wskazuje, że świadczenie przysługuje w przypadku pobytu minimum 3-dniowego. 

Kłamstwo w ankiecie medycznej

Próba zatajenia przykładowo choroby przed towarzystwem może wiązać się tylko z jednym – odmowa odszkodowania. Podpisując polisę wyrażasz zgodę na dostęp do dokumentacji medycznej, a więc w każdym przypadku dane towarzystwo może zweryfikować informacje z ankiety. 

Są przypadki, kiedy nie zwraca się na to uwagi, ale to w momencie, kiedy zgłaszasz szkodę, która nie jest powiązana z Twoim kłamstwem. 

Dla przykładu: nie poinformujesz towarzystwa o wadzie serca, a złamiesz rękę. W takie sytuacji otrzymasz odszkodowanie, ponieważ wada serca nie miała bezpośredniej przyczyny. Chyba że … Twój wypadek był związany z problemami z sercem, a wskutek czego upadłeś i złamałeś rękę. 

Czy towarzystwo może odmówić ubezpieczenia?

Tak, ubezpieczenia na życie to ubezpieczenie dobrowolne, a więc towarzystwo może odmówić. 

Taka sytuacja może przydarzyć się, kiedy przeanalizują Twoją ankietę medyczną. Po stwierdzeniu, że Twój obecny stan zdrowia wskazuje np. na powiększone ryzyko choroby, to towarzystwo może odmówić przyjęcia do ubezpieczenia. 

Oczywiście takie sytuacje nie zdarzają się często. Zazwyczaj zostajesz poinformowany, że zakres ubezpieczenia zostaje ograniczony (w danym stopniu), a reszta świadczeń pozostaje bez zmian.

Podsumowanie

Przy ubezpieczeniu na życie nie warto sugerować się rankingami czy samą marką towarzystwa. Istotną rolę mają tutaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których jest dokładnie opisany zakres. 

Nie należy kłamać w ankiecie medycznej po to, aby mieć tylko ubezpieczenie. Zatajenie informacji będzie równało się z odmową odszkodowania. 

Przy bardzo dobrym zabezpieczeniu warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na ubezpieczenie w przypadku śmierci (bez przyczyny) i poważne zachorowanie. 

Zapraszam Cię również do obejrzenie dwóch wideo na temat ubezpieczenia na życie