Co to jest ubezpieczenie floty pojazdów?

Ubezpieczenie floty pojazdów, a inaczej umowa generalna z towarzystwem, to rozwiązanie, które pozwoli Ci, mówiąc wprost, na ustalenie stawek za ubezpieczenie. Czyli w przeciwieństwie do indywidualnego ubezpieczenia, wiesz ile dokładnie zapłacisz za każdy pojazd. No i dodatkowo możesz ustalić te ceny z towarzystwem, co w 99% oznacza, że będzie to tańsze rozwiązanie.

Dla jakich firm jest ubezpieczenia floty pojazdów?

Dla firm, które posiadają w swojej flocie minimum 5 pojazdów. Mogą być, to również pojazdy, którymi jeździsz prywatnie. Dla przykładu: jeżeli wykorzystujesz je tylko w 50% służbowo, to również możesz dodać je do ubezpieczenia floty pojazdów. 

Nie ma też znaczenia, jakie są to pojazdy – osobowe, ciężarowe czy specjalne. Jeżeli są dopuszczone do ruchu po drodze publicznej i są zarejestrowane, to podlegają obowiązku ubezpieczenia, a więc mogą być przypisane do umowy flotowej z towarzystwem.

Czy ubezpieczenie floty pojazdów ma jakieś haczyki?

Możesz zastanawiać się, czy ma to sens dla towarzystwa, co oni zyskują, że ubezpieczenie będzie oferowane taniej, niż indywidualnie? No właśnie za tym kryje się wiele plusów dla towarzystwa, tak samo jak i dla Ciebie. 

  • Towarzystwo ma pewność, że wszystkie pojazdy będą ubezpieczone u nich. 
  • Potrafią zbadać ryzyko floty i przewidzieć ewentualny zysk ze sprzedaży ubezpieczeń.
  • Zapewniają sobie przychód ze wszystkich pojazdów. 

To właśnie między innymi dlatego przy ubezpieczeniu floty są oferowane korzystniejsze warunki ubezpieczenia. Natomiast dla Ciebie to: 

  • Stałe składki za każdy pojazd.
  • Tańsze ubezpieczenie, niż te, które dostałbyś indywidualnie. 
  • Brak zwyżki za szkody

Jakie są koszty ubezpieczenia pojazdów we flocie?

W 99 procentach cena po prostu będzie korzystniejsza, a nawet jeżeli okaże się, że OC kosztuje we flocie np. 700 zł, a indywidualnie 600 zł, to nie znaczy, że jest drożej (chyba że korzystamy tylko z samego OC, ale tutaj zawsze negocjujemy, aby było lepiej niż indywidualnie). Już tłumacze dlaczego. 

Przy ubezpieczeniu flotowym bierzesz pod uwagę całokształt kosztów, ponieważ możesz to prosto obliczyć. U naszych klientów zdarza się, że np. 5 pojazdów we flocie ma droższe ubezpieczenie, niż indywidualnie, ale kiedy podliczysz koszty wszystkich ubezpieczeń, to jednak wychodzi taniej. 

Bo okazuje się, że dodatki do zakresu, które są wymagane kosztują mniej, Assistance to już nie 400 zł, a 250 zł, AutoCasco, to nie 3,5% wartości tylko 2,5%. 

Koniec końców wychodzi, że rocznie możesz zaoszczędzić nawet 30.000 zł, tak było u naszego klienta. 

Jaki jest zakres ubezpieczenie floty pojazdów?

Zakres tak naprawdę jest bliski indywidualnemu, aczkolwiek są towarzystwa, które dla większej ilości pojazdów przedstawiają inne warunki, niż standardowo. Chodzi tutaj o Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli dokument, który zawiera wszystkie, najważniejsze informacje o ubezpieczeniu. Dlatego warto, abyś zwrócił na to uwagę.

Poza tym standardowo możesz wynegocjować składkę za OC, AC, Assistance czy inne dodatki np. te, które wymaga leasing przy ubezpieczeniu.