Recenzja PZU: pakiet medyczny dla firm

PZU posiada jeden z najlepszych pakietów medycznych dla firm. Duża ilość placówek, badań i specjalistów, a przy tym przystępna cena, powoduje, że jest jednym z najlepszych dostawców pakietów medycznych dla firm. Tak jak w przypadku innych towarzystw, pakiety w PZU są podzielone na kilka opcji co daje możliwość wyboru i dobrania opieki medycznej do naszej potrzeby i budżetu, którym dysponujemy. 

Warto zwrócić uwagę na to, że PZU nie dzieli listy specjalistów na dziecięcych. Dlatego w ogólnym porównaniu ich ilość może wydawać się mniejsza. Jednak jeżeli istnieje w danej specjalizacji podział na dorosłych i dziecięcych, to PZU ma to w zakresie. 

Spis treści

Zakres ubezpieczenia PZU Opieka Medyczna
dla firm

PZU dzieli swój zakres na kilka pakietów: Standard, Komfort, Komfort Plus i Optimum. Poniżej znajdziesz podstawowe porównanie pakietów medycznych, które oferuje PZU. Tak samo jak w większości przypadków możemy rozszerzyć pakiet o ubezpieczenie dzieci, małżonka czy partnera życiowego.

Pełna lista specjalistów czy badań jest dostępna w pliku. 

Sprawdź pełną listę placówek medycznych  PZU.

Świadczenia Standard Komfort Komfort Plus Optimum
Kliknij, aby zobaczyć pełny zakres
Wizyty u lekarzy
16 specjalistów
25 specjalistów
29 specjalistów
33 specjalistów
4 bezpłatne wizyty
brak
brak
psychiatra
psychiatra,
psycholog
Badania diagnostyczne
22
173
309
378
Badania diagnostyczne
ze zniżką 15%
118
118
brak
brak
Zabiegi ambulatoryjne
29
29
29
29
Wizyty domowe
brak
2 rocznie
4 rocznie
4 rocznie
Szczepienia ochronne
brak
grypa sezonowa
tężec
grypa sezonowa
tężec
grypa sezonowa
tężec, WZW typu A i B
Rehabilitacja ambulatoryjna
Brak
Brak
Brak
30 zabiegów rocznie
Przegląd stomatologiczny raz w roku
20% zniżki na stomatologa

Placówki medyczne PZU

W naszym zestawieniu PZU posiada największą ilość placówek medycznych. Wsród nich znajdziesz również znane sieci medyczne, co znacznie ułatwia cały proces leczenia. 

Do placówek współpracujących dochodzą również placówki z sieci własnej PZU i jest ich coraz więcej. Trzeba jedynie zwrócić uwagę, że są one w rzeczywistości faworyzowane, ale to nie powinno być dla Ciebie nic odkrywczego. 

Zadajemy sobie jedynie pytanie  czy to wpływa na jakość obsługi? Tutaj stanowczo mogę odpowiedzieć nie. Oczywiście, gdy tylko będzie wolne miejsce w placówce medycznej PZU, to tam z pewnością zostaniemy skierowani. Aczkolwiek mamy możliwość wyboru, a zapis związany z gwarantowanym czasem oczekiwania na wizytę daje nam gwarancję, że lekarz ostanie umówiony maksymalnie do 5 dniu.

Jeżeli nie będzie miejsca w ciągu maksymalnie 5 dni do specjalisty w placówce własnej, to zostaniemy skierowani do innej w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Więc czy to rzeczywiście ma wpływa na jakość? Odpowiedź pozostawię już Tobie. 

Jak sprawdzić placówki medyczne dla frim PZU?

Dostęp do listy z podziałem na miasta, województwa itp. jest na stronie PZU. System wyszukiwania działa dość dobrze. 

Mamy możliwość wyboru rodzaju placówek: 

 • Partnerskie
 • Własne
 • Diagnostyka obrazowa PZU
 • Wszystkie

Tutaj z kolei zauważamy kolejny mały element faworyzowania własnych placówek. Po wejściu na stronie od razu domyślnie w wyszukiwaniu znajdziesz placówki własne PZU. 

wyszukiwarka_placowek_medycznych_dla_firm_PZU

O ile nie korzystamy z widoku mapy, to odnalezienie interesującej nas placówki medycznej nie będzie skomplikowane i problematyczne. Problem pojawia się, kiedy chcemy zerknąć na dany obszar, zobaczyć na mapie jak są rozmieszczone dane placówki. 

Wyświetlane okno po lewej stronie jest nałożone bezpośrednio na mapę, a nie rozmieszczone osobno, co po prostu przeszkadza przy przesuwaniu mapy i odnajdywaniu kolejnych miejsc. 

Po wybraniu interesującego nas centrum medycznego otrzymujemy podstawowe informacje.

wyszukiwarka_placowek_medycznych_dla_firm_PZU_szczegoly_placowki_medycznej

Znajdziemy tutaj takie informacje jak:

 • Nazwa
 • Adres
 • Numer telefonu
 • Godziny pracy
 • Odległość od wpisanego adresu
 • Stronę placówki (nie w każdym miejscu)
 • Zakres usług (nie w każdym miejscu)

Co ciekawe, strony są dostępne tylko dla tych placówek, które mają stronę w domenie PZU. Działanie dość dziwne, ponieważ nie umówimy się indywidualnie w danym centrum medycznym ze względu na to, że chcemy skorzystać z pakietu medycznego PZU w firmie.

Podejrzewam, że taki zabieg ma na celu ułatwiać nam odnajdywanie informacji w centrach medycznych ściśle powiązanych z PZU. 

Mimo wszystko w tym miejscu doskonale widać faworyzowanie placówek własnych lub ściśle współpracujących. 

Funkcja znajdź lekarza

Nie będę tutaj dużo pisał, ponieważ wyszukiwanie lekarza działa tylko dla centrum medycznych PZU, a więc z tego miejsca nie dowiemy się czy nasz ulubiony lekarz jest dla nas dostępny w placówce, do której możemy udać się w ramach naszego pakietu medycznego w firmie.   

znajdz_lekarza_pakiet_medyczny_dla_firm_PZU

Umawianie wizyty

To rzecz, która bardzo mi się podoba. Sposoby umawiania wizyt w PZU są takie, że każdy z nas się odnajdzie bez względu na wiek. 

Do naszej dyspozycji mamy portal moje PZU, formularz na stronie PZU, infolinię i aplikację mobilną. Wybieramy to co wygodne dla nas i to bardzo duży plus. Przed tobą krótki opis możliwość, które daje PZU w pakiecie medycznym dla firm. 

Portal moje PZU

Aby otrzymać dostęp do możliwości umawiania wizyty i wielu innych wystarczy zarejestrować się na stronie. Po zweryfikowaniu SMS’em lub e-mailem, otrzymujesz dostęp do portalu.

Korzystając z tego portalu możesz uzyskać dostęp do całej historii leczenia i tutaj pojawia się dodatkowa korzyść która wynika z placówek własnych PZU, ponieważ ze względów technicznych są one bardzo dobrze ze sobą zintegrowane. Dzięki temu zyskujesz dostęp do pełnej dokumentacji, historii itp. 

Korzyści wynikające z portalu PZU:

 • Umawianie i odwoływanie wizyty lekarskiej
 • Zalecenia lekarza, e-recepty
 • Umawianie badań i dostęp online
 • Lista nadchodzących i zrealizowanych wizyt
 • Lista placówek medycznych 
 • Funkcja refundacji usług na własny koszt
 • Dodawanie niepełnoletnich dzieci i umawianie dla nich wizyty
portal_moje_PZU_pakiety_medyczne_dla_firm

Na co warto zwrócić uwagę? Portal moje PZU, to tak naprawdę centrum pakietu medycznego dla firm. Najlepiej działa on w obrębie własnych placówek PZU, ale również posiada np. funkcję umawiania wizyty w innym centrum medycznym. 

Pojawiają się tutaj również ograniczenia technologiczne, ponieważ inne placówki mogą nie korzystać z danych systemów, a PZU nie ma już na to wpływu. W takich sytuacjach pozostanie po prostu tradycyjny sposób umawiania wizyty, czyli przez infolinię. 

Warto pamiętać, że można korzystać również z aplikacji mobilnej. Z mojego punktu widzenia uważam, że jest to naprawdę wygodny sposób korzystania z pakietów medycznych dla firm, które oferuje PZU. 

Infolinia

Infolinia PZU jest dostępna przez 24/7 co w nagłych przypadkach zdrowotnych jest kluczowe do tego, aby uzyskać pomoc lekarza.

Jak to często jest na infolinii, zanim połączymy się z konkretnym konsultantem, to musimy wybrać odpowiednie opcje. Zajmuje to na początku już około 40 sekund. 

Po wyborze odpowiednich opcji należy wpisać numer pesel, aby nas zidentyfikowano i dopiero wtedy oczekujemy na połączenie z konsultantem.  Po zakończonej rozmowie i umówieniu wizyty otrzymujemy potwierdzenie SMS. 

Rozmowa na czacie

Jak możesz zauważyć PZU oferuję naprawdę różnego rodzaju opcje umawiania wizyty. Zanim porozmawiamy z konsultantem musimy wybrać temat naszej rozmowy i następnie zostaniemy przekierowani do okienka czatu. 

Czy polecam tę opcję? Szczerze mówiąc sam bym z niej nie korzystał, a czy dla Ciebie będzie odpowiednia, to już musisz samemu sprawdzić. Uważam, że korzystanie z aplikacji moje PZU czy połączenie z konsultantem jest wygodniejsze, niż rozmowa na czacie. Jednak w tym przypadku to moja subiektywna opinia. 

Dostęp do medycyny pracy

Sam dostęp do medycyny pracy jest w pakietach dopiero od 10 pracowników. Jest to osobny produkt, na który można decydować się lub nie. Medycyna pracy jest obsługiwana w ponad 800 placówkach w cały kraju. PZU udostępnia również specjalny portal, dzięki któremu możemy zarządzać wszelkimi badaniami.

Jakie badania zapewnia medycyna pracy?

PZU w pakiecie medycyny pracy zapewnia kompleksowy zakres badań. Oznacza to, że dostajesz możliwość skierowania pracowników na każdy rodzaj badań, który jest wymagany do pracy. 

 • Badania wstępne 
 • Badania okresowe
 • Badania kontrolne
 • Badania końcowe
 • Badania okulistyczne
 • Badania sanitarno-epidemiologiczne

Dodatkowo jeżeli tego potrzebujesz, to lekarz medycyny pracy może wziąć udział w komisjach BHP. 

Jest to ciekawa opcja i przy dużej ilość przeprowadzanych badań myślę, że doskonale się to sprawdzi. Szczególnie z pomocą specjalnego portalu, o którym piszę więcej poniżej. 

Portal do obsługi medycyny pracy

Olimp – tak został nazwany portal, który pozwala na obsługę medycyny pracy. Nie ukrywam, że rozwiązanie wzbudza ciekawość, jest komfortowe i naprawdę ułatwia prowadzenie całej administracji wokół medycyny pracy. 

Co możesz zyskać korzystając z tego portalu? 

 • Gotowe skierowania, które są zapamiętywane przez system
 • Monitorowanie terminów badań
 • Lista zadań, która pomaga w organizacji bieżących spraw
 • Integracja z infolinią. Po wprowadzeniu pracownika do systemu PZU kontaktuje się z nim, żeby umówić termin wizyty
 • Przypomnienia o kolejnych badaniach i automatyczne generowanie skierowania na kolejną wizytę

Sprawdzając program, mogę śmiało powiedzieć, że jest on nastawiony na automatyzację. Dzięki temu skutecznie odciąża Cię od żmudnej administracji. W samym systemie są przechowywane wszelkie dokumenty, wyniki itp. 

Ważne jest to, że nie trzeba pamiętać o tym, że pracownik musi wykonać ponowne badania. Program Olimp w mojej ocenie uważam za ogromną zaletę medycyny pracy w PZU. 

Refundacja wizyt poza placówkami z pakietu medycznego

W pakietach medycznych pojawiają się refundacje za wizyty poza placówkami współpracującymi, więc nie jest to nowością. Uwagę jedynie trzeba zwrócić na to ile rzeczywiście dostaniemy zwrotu. Spoglądając na dostępny cennik, refundacja może wynosić od 30% do 50% w zależności od specjalisty. 

Aktualny cennik refundacji znajdziesz tutaj

Refundacji podlegają również zabiegi i badania. Dokładny cennik znajdziesz w linku powyżej. Jeżeli chodzi o lekarzy, to za podstawową opiekę medyczną: Lekarz rodzinny, Internista i Pediatra otrzymasz 55 zł zwrotu, a za specjalistów 65 zł. 

Podsumowanie

PZU z pewnością zasługuje na wyróżnienie. Mnogość rozwiązań, duża ilość placówek medycznych sprawia, że pakiet medyczny od PZU pozwala na komfortowe korzystanie z prywatnej opieki medycznej. 

Plusy

 1. Możliwość dodania leczenia szpitalnego
 2. Duża ilość placówek medycznych
 3. Brak ankiety medycznej
 4. Medycyna pracy 
 5. Duża ilość sposobów umawiania wizyty
 6. Sieć własnych placówek
 7. Rozwiązania systemowe Moje PZU i system Olimp dla medycyny pracy 

Minusy

 1. Czas oczekiwania na podstawową opiekę (maks. 2 dni)  
 2. Faworyzowanie własnych placówek medycznych

Pomożemy Ci wybrać odpowiedni pakiet medyczny dla firmy

Szukasz odpowiedniego pakietu medycznego dla swojej firmy? Chcesz zapewnić benefit swoim pracownikom, ograniczyć ilość zwolnień lekarskich i uatrakcyjnić ofertę firmy?

Wypełnij formularz. Pomożemy Ci w wyborze pakietu medycznego dla firm.

Wypełnij formularz

Wysyłając swoje dane wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie przez firmę Kumala sp. z o.o., właściciel marki Kumala Ubezpieczenia zgodnie z Polityką prywatności oraz RODO.