Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Zastanawiasz się co obejmuje ubezpieczenie domu? To możliwość zabezpieczenia nieruchomości przed pożarem, zalaniem, kradzieżą i innymi zdarzeniami losowymi. Ubezpieczenie pokrywa również wyposażenie czy elementy ogrodu i jest dostępne w większości towarzystw ubezpieczeniowych. 

Pamiętaj, że najważniejszym dokumentem nie jest sama polisa, a Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których są zapisane szczegóły polisy.

Ubezpieczenie domu - co obejmuje polisa?

W ramach ubezpieczenia domu można zabezpieczyć całą nieruchomość jak i również pomieszczenia przynależne jak garaż (jeżeli nie jest w bryle domu). Do tego można dołączyć elementy ogrodu.

Stałe elementy, to przedmioty, których nie da się przenieść, zdemontować bez użycia narzędzi. Są to np. powłoki malarskie, kafelki, panele, okna czy drzwi. 

Ruchomości, czyli wyposażenie. Są to meble, sprzęt RTV i AGD, ubrania, biżuteria i inne przedmioty, które są wyposażeniem. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą również zapewnić ochronę już w trakcie budowy domu. Jednak w tej sytuacji należy zwrócić uwagę na wymagania towarzystwa i zakres, bo jest on zazwyczaj mniejszy.

Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia domu?

Jednym z najważniejszych elementów tego ubezpieczenia są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Każde ubezpieczenie będzie miało tzw. wyłączenia odpowiedzialności i jest to bardzo ważne, ponieważ są wskazane rzeczy, za które towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. To wszystko jest zapisane w Ogólnych Warunkach. 

Warto wiedzieć, że przy ubezpieczeniu nieruchomości musimy spełnić wymogi, chociażby przeprowadzać okresowe przeglądy techniczne w domu. Każdy ubezpieczyciel również wskazuje na to jak należy postępować w razie szkody, czyli np. w jakim terminie zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Przekroczenie tego terminu może skutkować odmową odszkodowania. 

Ogólne warunki posiadają zapisy odnośnie zakresu. Czyli jak wygląda ubezpieczenie np. wyposażenia domu bądź elementów na ogrodzie. 

W polisach domowych znajduje się Assistance. Jest to ubezpieczenie, które pomaga np. zorganizować pomoc w razie awarii pralki, gdzie to ubezpieczyciel pokrywa koszty usługi. 

Co powinno zawierać ubezpieczenie domu?

Z pewnością odpowiedni zakres ubezpieczenia do tego, co chcesz, aby było chronione. W tym na pewno pomoże Ci doradca. 

Oprócz samego ubezpieczenia nieruchomości, stałych elementów i wyposażenia, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak zalanie, kradzież czy stłuczenie stałych elementów. 

OC w życiu prywatnym powinno znaleźć się w każdy ubezpieczeniu domu. Chroni ono przed szkodami, które wyrządzimy sąsiadom. W przypadku domu to np. przewrócone drzewo, które znajdowało się na naszej posesji. 

Warto zwrócić uwagę na elementy ogrodu, płot, altankę czy roślinności. Tutaj musisz zapoznać się z zakresem, ponieważ może być on ograniczony tylko do kilku zdarzeń.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować