Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania, to możliwość zabezpieczenia nieruchomości przed pożarem, zalaniem, kradzieżą i innymi zdarzeniami losowymi. Ubezpieczenie pokrywa również wyposażenie i jest dostępne w większości towarzystw ubezpieczeniowych. 

Większość ubezpieczycieli oferuje szeroki zakres ubezpieczenia mieszkania co jest dla Ciebie dobrą wiadomością, ponieważ możesz uzyskać solidne zabezpieczenie. Jednak najważniejszym dokumentem nie jest sama polisa, a Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których są zapisane szczegóły polisy.

Ubezpieczenie mieszkania - co obejmuje polisa?

Jest to ubezpieczenie mienia, które należy do rodzaju ubezpieczeń majątkowych. W ramach ubezpieczenia mieszkania, a także domu można zabezpieczyć całą nieruchomość jak i również pomieszczenia przynależne – komórkę lokatorską czy piwnicę.

Stałe elementy, to przedmioty, których nie da się przenieść, zdemontować bez użycia narzędzi. Są to np. powłoki malarskie, kafelki, panele, okna czy drzwi. 

Ruchomości, czyli wyposażenie. Są to meble, sprzęt RTV i AGD, ubrania, biżuteria i inne przedmioty, które są wyposażeniem. 

Jeżeli nieruchomość została zakupiona na kredyt, to można zrobić cesję na bank, a dzięki temu spełnić wymogi co do ubezpieczenia nieruchomości przy kredycie.

Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia mieszkania?

Otóż najistotniejszym elementem tego ubezpieczenia są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Pamiętaj, że każde ubezpieczenie będzie miało tzw. wyłączenia odpowiedzialności i jest to bardzo ważny element, ponieważ wskazuje rzeczy, za które towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. 

Warto również wiedzieć, że przy ubezpieczeniu mieszkania musimy spełnić wymogi, chociażby odpowiednio zabezpieczać przed kradzieżą. Każdy ubezpieczyciel również wskazuje na to jak należy postępować w razie szkody, czyli np. w jakim terminie zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Przekroczenie tego terminu może skutkować odmową odszkodowania. 

Ogólne warunki posiadają zapisy odnośnie zakresu, to w tym dokumencie jest opisane jak wygląda ubezpieczenie np. wyposażenia mieszkania. 

Bardzo często w polisach mieszkaniowych znajduje się Assistance. Jest to ubezpieczenie, które pomaga np. zorganizować pomoc w razie awarii pralki, gdzie to ubezpieczyciel pokrywa koszty usługi.

Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania?

Z pewnością odpowiedni zakres ubezpieczenia do tego, co chcesz, aby było chronione. W tym na pewno pomoże Ci doradca. 

Oprócz samego ubezpieczenia mieszkania, stałych elementów i wyposażenia, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak zalanie, kradzież czy stłuczenie stałych elementów. 

OC w życiu prywatnym powinno znaleźć się w każdy ubezpieczenie mieszkania. Chroni ono przed szkodami, które wyrządzimy sąsiadom. W przypadku mieszkania to np. zalanie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować