Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania lub domu?

Wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu podejmujesz decyzję o zabezpieczeniu swojego majątku. Podjęcie decyzji nie jest łatwe ze względu na ilość ofert, które możesz otrzymać. Na co zwrócić uwagę, aby w razie problemu otrzymać odszkodowanie, a nie odmowę?

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania lub domu?_infografika

Zakres ubezpieczenia

To pierwszy, najważniejszy element. Na początku zwróć uwagę, w jakim wariancie jest przygotowana oferta. Najczęściej rozróżniamy dwa: All Risk i ryzyka nazwane. 

Jak można najprościej zrozumieć ich zakres? All Risk – to ubezpieczenie wszystkiego z wyłączeniem, tego co towarzystwo nie bierze pod ochronę. Tego możesz dowiedzieć się z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Doradca powinien Ci przedstawić wyłączenia. 

Ryzyka nazwane jak sama nazwa wskazuje, towarzystwo określa, od czego jest konkretnie ubezpieczenie. W tym przypadku również istnieją wyłączenia. Jest to z pewnością gorsza opcja, ponieważ szkoda musi nastąpić w określonej sytuacji.

Obejrzyj wideo, aby dowiedzieć się więcej:

Wyłączenia odpowiedzialności

To bardzo ważny element. Określa on sytuacje, kiedy nie zostanie wypłacone ubezpieczenie. Każda polia ubezpieczenia domu lub mieszkania zawiera takie wyłączenia, z reguły są one bardzo podobne, ale mogą różnić się szczegółami. Dlatego przy wyborze ubezpieczenia warto zapoznać się z nimi. Pamiętaj, aby zapytać Doradcę o to. 

Suma ubezpieczenia

To kolejny element, który jest kluczowy. Wskazuje on, jakiej wysokości odszkodowania możesz oczekiwać. Jest to tak naprawdę górny limit odpowiedzialność. Musisz jednak wiedzieć, że jeżeli suma ubezpieczenia jest np. w wysokoci 500.000 zł i dojdzie do szkody, a wycena Twojej nieruchomości w rzeczywistości to 450.000 zł, to towarzystwo wypłaci tylko tyle. Nie można wzbogacić się na ubezpieczeniu. 

Jak podejść do wyceny nieruchomości i ruchomości? Obejrzyj wideo: 

Sposób wypłaty odszkodowania

Rozróżniamy najczęściej dwa warianty. Wartość rzeczywista i odtworzeniowa. 

Wartość rzeczywista posiada również amortyzację. Oznacza, to, że w chwili szkody towarzystwo wyceni ją z uwzględnieniem zużycia technicznego. Dla przykładu: 

  • Zniszczony dach w domu z 2005 roku. Wartość dachu 80.000 zł, ale że dach ma już swoje lata, to na chwilę obecną jego wartość zostaje ustalona na 40.000 zł i taką kwotę otrzymasz. 

 

Wartość odtworzeniowa oznacza, że otrzymujesz pieniądze na odbudowę zniszczonego elementu bez potrącenia zużycia technicznego. Jeżeli odbudowa przykładowego dachu to 40.000 zł, to tyle dostaniesz. 

Zabezpieczenia jak np. drzwi antywłamaniowe

Elementy zabezpieczenia, które posiadasz mogą wpłynąć na składkę. Towarzystwa biorą to pod uwagę i często oferują dodatkowe zniżki. Jednak czy jest to opłacalne? 

Z jednej strony tak, ale z drugiej… Ubezpieczyciel posiada definicję przykładowych drzwi antywłamaniowych. Jeżeli Twoje jej nie spełniają i dojdzie do kradzieży, to nie otrzymasz odszkodowania. 

Najczęściej oczekują potwierdzenia odpowiedniej klasy certyfikatem od producenta.

Odpowiedzialność cywilna

Nierozłącznym elementem, szczególnie ubezpieczenia mieszkania powinna być odpowiedzialność cywilna. To ubezpieczenia, które pozwoli pokryć szkody spowodowane osobie trzeciej. Czyli jeżeli zalejesz sąsiada, to wypłata odszkodowania nie będzie z Twojej polisy mieszkaniowej, ale z dodatkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. 

Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać ubezpieczenie mieszkania lub domu, to przeczytaj kolejny artykuł, w którym bardziej szczegółowo opisuję kwestie ubezpieczenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować