Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny dla firmy?

Pakiety medyczne dla pracowników stają się coraz bardziej popularne i są uważane za jeden z najlepszych benefitów. Nic w tym dziwnego skoro zdrowie, to również najważniejszy element naszego życia. 

Czas oczekiwania na wizytę NFZ jest coraz dłuższy, a jakoś usług nieszczególnie zadowalająca. Niestety mimo jakichkolwiek starań nasza publiczna służba zdrowia wydaje się być coraz gorsza, a sektor prywatnej opieki staje się coraz bardziej popularny. 

Z drugiej strony pracownicy coraz częściej doceniają ten benefit i zwracają na to uwagę, podobnie jak na przysłowiowy samochód firmowy. Zatem na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny dla firmy?

Spis treści

Najważniejsze elementy przy ubezpieczeniu zdrowotnym dla firm

Z racji tego, że możliwości wyboru jest bardzo dużo, to stworzyliśmy porównanie pakietów medycznych dla firm. Z pewnością uzupełni to wiedzę, którą chcę przekazać Ci w tym artykule. 

Jest kilka ważnych aspektów, na które zwracamy uwagę pracując z obecnymi i przyszłymi klientami.

Ilość lekarzy

W pierwszej kolejności ilość lekarzy w pakiecie – specjaliści i podstawowa opieka zdrowotna. O ile w najwyższych pakietach zakres będzie różnił się szczegółami, to w najniższym i środkowym zakresie pojawiają się znaczne różnice. 

Prosty przykład – w podstawowym pakiecie może nie być podstawowej opieki medycznej, czyli lekarza rodzinnego, internisty i pediatry, a za to większa ilość specjalistów. 

Kolejnym aspektem jest zwrócenie uwagi na to, jacy są to lekarze. Otóż idealnym scenariuszem jest to, aby pracownicy mieli dostęp do tych specjalistów, z których najczęściej korzystamy i to w najniższym pakiecie. Wtedy każdy kolejny jest rozszerzeniem o inne specjalizacje lub też ilość badań. 

Badania laboratoryjne i diagnostyka

No właśnie, badania laboratoryjne i diagnostyka, to kolejny element, na który należy zwrócić uwagę. Jeżeli zwracamy uwagę na specjalistów, to każdy z nich będzie potrzebował badań, które pomogą zdiagnozować ewentualną chorobę. 

Oznacza to, że prawie każda wizyta u specjalisty będzie wiązała się z wykonaniem badań lub diagnostyki. Oprócz zwracania uwagi na ilość badań trzeba spojrzeć na to czy dany pakiet zawiera również droższe badania. Spójrzmy np. na rezonans magnetyczny czy jest wliczony kontrast? Są to szczegóły, które pomogą uniknąć dodatkowych kosztów związanych z badaniami. 

Placówki medyczne

Jeżeli mamy omówioną ilość specjalistów i badania, to kolejnym krokiem będą placówki medyczne. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę nie tylko na miejsce pracy, ale miejsca, w których mieszkają pracownicy. 

Pierwsze kryterium to ich ilość, a w drugiej kolejności rozmieszczenie, czyli tak jak już wcześniej pisałem. Czy pracownicy będą mieli łatwy dostęp do placówek? Po takiej weryfikacji należy zwrócić uwagę również na świadczenia, które są realizowane w danej placówce. 

Czas oczekiwania na wizytę

Kolejnym elementem jest czas oczekiwania na wizytę. Towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują czas realizacji dla podstawowej opieki medycznej od 1 do 2 dni, a do lekarzy specjalistów do maksymalnie 5 dni. 

Jednak to, że mamy gwarancję wizyty nie oznacza, że w danej miejscowości będzie dostępny lekarz, którego potrzebujemy. W warunkach nie ma zapisu, który gwarantuje terminowość w miejscu zamieszkania. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, a decyzja należy do nas. Czekamy lub realizujemy wizytę w innym mieście, gdzie akurat jest dostępny termin. Najczęściej takie sytuacje dotyczą rzadkich specjalizacji. 

Kontakt z towarzystwem

Sprawny kontakt, to tak naprawdę ostatni element, na który warto zwrócić uwagę przed wyborem pakietu medycznego dla firmy. Czyli jakie są możliwość umawiania wizyt – infolinia, online, a może przez dedykowany portal? Warto, aby były dostępne wszystkie opcje co pozwoli na wybór no i dostosowanie tej, którą preferujemy. 

Oczywiście jeżeli chodzi o ubezpiecznie zdrowotne dla firm, to jest jeszcze wiele opcji do sprawdzenia jak np. refundacja, ale te, które wymieniłem powyżej, są priorytetowe. Kolejne powinny zostać poruszone przez doradcę, który dokładnie przejrzy zakres i porówna dostępne pakiety. 

Medycyna pracy jako dodatkowy zakres

Medycyna pracy z pewnością jest dedykowana tym firmom, które zatrudniają już kilkadziesiąt pracowników. To wtedy zauważamy największy sens posiadania takiego pakietu w firmie. Szczególnie że przy okazji zakupu ubezpieczenia możesz otrzymać system, w którym znajdziesz funkcję ułatwiające zarządzanie medycyną pracy. 

W skrócie jest to zakres badań wymagany na każdym etapie pracy. Główną korzyścią jest to, że badania są organizowane przez dostawcę medycyny pracy, a ich priorytetem jest sprawne umówienie wizyty. Dzięki temu pracownik będzie mógł w jak najkrótszym czasie rozpocząć pracę. 

No i dodatkowo wcześniej wspomniany system, który pomaga przy organizacji badań i ich zarządzaniem.

Obsługa pakietu medycznego

Wybierając odpowiedni pakiet medyczny dla firmy, bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na obsługę – ze strony Agenta i Towarzystwa ubezpieczeniowego.  

To z Agentem podejmujesz pierwsze rozmowy, a jego podejście będzie bardzo istotne. To w końcu on przygotowuje ofertę, sprawdza warunki i prezentuje Ci całość. Jak przy każdych ubezpieczeniach, warto wiedzieć, za co się płaci i jakie są możliwości korzystania z realnej pomocy. 

Prywatna opieka medyczna dla firm, to nie tylko dostęp do lekarzy, ale również inne dodatkowe świadczenia np. jak assistance medyczny czy konsultacje profesorskie. Czy Agent zwraca uwagę na:

 1. Specjalizacje z uwzględnieniem struktury zatrudnienia (wiek, płeć)?
 2. Dostępne placówki medyczne w mieście gdzie znajduje się siedziba firmy i w rejonie zamieszkania pracowników? 
 3. Metody umawiania wizyt? 
 4. Czy przygotowuje porównanie pakietów medycznych? 

Oczywiście dodatkowo warto zwrócić uwagę na całą rozmowę i podjąć decyzję czy jest to odpowiednia osoba do współpracy, która szczególnie na samym początku odgrywa ważną rolę.

Jak wygląda obsługa ze strony towarzystwa? Większość towarzystw udostępnia systemy, infolinie czy formularze do umawiania wizyt i badań. Jednak warto zwrócić uwagę jak to wygląda od środka. 

 1. Czy systemy są łatwe w obsłudze? Jakie funkcje posiadają? 
 2. W jakich godzinach i dniach jest dostępna infolinia? 
 3. Jak szybko są umawiane wizyty? 
 4. Czy towarzystwo daje możliwość umówienia wizyty samemu? 
 5. Jak wygląda proces refundacji za wizyty poza wyznaczonymi placówkami? 

Warto, abyś również samemu spojrzał na to i zebrał własną listę pytań, aby dobrze wybrać prywatną opiekę medyczną dla Twoich pracowników, która zazwyczaj raz wdrożona pozostaje już na zawsze. Chyba że po drodze pojawią się nieoczekiwane problemy, które będą związane właśnie z obsługą. 

Jaki pakiet medyczny wybrać?

Nie jestem w stanie wprost wskazać jednego, dobrego wyboru, ponieważ składa się na to wiele rzeczy i m.in. te, które wypisałem w tym artykule. Najrozsądniej będzie przeglądnąć dostępne oferty i porozmawiać z osobą doświadczoną. 

Na rynku ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników dominują głównie dwa towarzystwa – Compensa i PZU. Jednak nie jest to oznaka, że będą one najlepsze. Ze względu na to, że jeżeli chcesz mieć dostęp do szpitali i zabiegów szpitalnych, to warto wziąć pod uwagę Signal Iduna. Natomiast, kiedy oczekujesz dużej elastyczności to najlepszy może okazać się Allianz. 

Jak widzisz to wszystko zależy od tego co oczekujesz od takiego ubezpieczenia. Jeżeli chcesz już teraz zobaczyć jak wyglądają poszczególne oferty, to zobacz porównanie pakietów medycznych dla firm, które stworzyliśmy.

Podsumowanie

Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny dla firm

 1. Ilość lekarzy w pakiecie.
 2. Jakie są badania laboratoryjne i diagnostyka?
 3. Ile jest dostępnych placówek medycznych?
 4. Jaki jest czas oczekiwania na wizytę? 
 5. Jak wygląda kontakt z towarzystwem i agentem? 
 6. Jeżeli potrzebujesz, to sprawdź jak wygląda medycyna pracy.
 7. Obsługa pakietu medycznego ze strony agenta jak i towarzystwa. 
 8. Porównaj ubezpieczenia dostępne na rynku 
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź kolejne artykuły

Pakiety medyczne dla firm – jak wybrać najlepszy? Podsumowanie wszystkich najistotniejszych informacji.

Recenzje ubezpieczeń zdrowotnych: 
 1. PZU
 2. Compensa
 3. Allianz