Pakiety medyczne dla firm – jak wybrać najlepszy?

Pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na pakiety medyczne dla firm. Jest to jeden z najbardziej cenionych benefitów, który uatrakcyjnia miejsce pracy, a tym samym może mieć wpływ na wybór pracodawcy przez pracownika. Dlatego opieka medyczna dla firmy to bardzo dobry wybór, który staje się standardem w każdej firmie.

Nie ma to znaczenia czy prowadzisz jednoosobową działalność lub jesteś właścicielem, czy przedstawicielem spółki. Do każdej z tych firm można wdrożyć prywatne pakiety medyczne dla pracowników.

Co najważniejsze w ten sposób możesz zagwarantować również sobie i rodzinie pakiety opieki medycznej.

Rynek ubezpieczeń zdrowotny z roku na rok rośnie. Po trzecim kwartale 2020 roku liczba korzystających Polaków to aż 3,1 mln, co w porównaniu do poprzedniego roku ta liczba zwiększyła się o 10,6%, a łączne wydatki na rok 2020, to 665 mln złotych. 

Z pewnością sam wiesz, że do lekarza specjalisty są bardzo długie kolejki. 

Szybka dostępność do lekarza w momencie, kiedy tego potrzebujemy jest kluczowa, a dla Ciebie jako pracodawcy może wpłynąć to również na długość przebywania pracowników na L4. 

Czytając ten artykuł dowiesz się wszystkiego, co potrzebujesz przed i po wdrożeniu ubezpieczenia zdrowotnego do Twojej firmy.

Spis treści

Co to są pakiety medyczne?

Pakiety medyczne, to nic innego jak kompleksowa opieka medyczna dla pracowników, czyli bezgotówkowy dostęp do lekarzy specjalistów i podstawowej opieki.

Obejmują one m.in.;

 • Podstawową opiekę,

 • Specjalistów

 • Pakiet badań profilaktycznych

 • Wizyty domowe lekarza

 • Medycynę pracy

Zakup pakietu medycznego to dostęp do wielu sieci placówek medycznych, który staje się standardowym benefitem w każdej firmie.

Na czym polega pakiet medyczny?

Inaczej nazywamy to ubezpieczeniem zdrowotnym, o czym wspominałem na początku. Jest to produkt towarzystwa ubezpieczeniowego, który zapewnia przede wszystkim dostęp do świadczeń medycznych i badań laboratoryjnych. 

Towarzystwo posiada podpisane umowy o współpracę z konkretnymi sieciami prywatnych placówek medycznych i na tej podstawie możemy korzystać w tych miejscach z usług lekarzy i wykonywać badania diagnostyczne. Jeżeli jednak okaże się, że nasz lekarz nie przyjmuje w danej placówce, to możesz liczyć na częściową refundację kosztów. 

Bardzo ważne jest to, że nie tylko cena odgrywa tutaj rolę. Na pakiety medyczne składają się takie elementy jak ilość specjalistów, pakiet badań, pakiety rodzinne, rehabilitacje, ilość placówek, wizyty domowe lekarza itp. Sprawdziłem to dokładnie i przedstawiłem w porównaniu ofert pakietów medycznych dla firm.

Jak to działa?

W ramach takiego ubezpieczenia otrzymujesz możliwość skorzystania z seci placówek medycznych , a koszty ponosi towarzystwo. Natomiast Ty zobowiązujesz się do zapłaty ustalonej składki za ubezpieczenie. 

Ubezpieczenia zdrowotne, to jedne z najlepszych ubezpieczeń dostępnych na rynku. Towarzystwo nie odmówi Ci wizyty u lekarza, bo takie warunki gwarantuje Ci na piśmie.

Otrzymujesz dostęp do ponad 2000 placówek w całej Polsce. Nie jest wydzielany obszar, w ramach którego wybierasz placówkę np. w obrębie siedziby firmy. Po prostu niezależnie od tego, w której części kraju jesteś, masz możliwość skorzystania z usług lekarzy specjalistów.

W jaki sposób korzysta się z pakietu medycznego?

W momencie, kiedy potrzebujesz konsultacji lekarza czy zrobić badania diagnostyczne, to wystarczy, że wybierzesz jeden ze sposób organizacji wizyty. 

Towarzystwa zazwyczaj oferują kilka możliwości: 

 • Infolinia

 • Formularz online 

 • Panel klienta

pakiety medyczne dla firm na czym polega

Ubezpieczenia mają to do siebie, że nie są wymagane od nas skierowania czy zostają nam nałożone limity. Korzystamy w momencie, kiedy tego potrzebujemy. Natomiast w abonamencie medycznym (Lux Med, EnelMed itp.), mogą pojawić się ograniczenia co do np. ilości wykonywanych badań diagnostycznych.

Czym różni się abonament od ubezpieczenia? Dlaczego pakiety medyczne Lux Med, Medicover, EnelMed czy inne abonamenty mogą okazać się lepszym lub gorszym wyborem?

Ubezpieczenie zdrowotne czy abonament jako prywatna opieka medyczna dla firm?

Zanim zdecydujesz się, którą ofertę opieki medyczne wybrać, to warto, abyś poznał różnicę między abonamentem a ubezpieczeniem. Z pozoru możesz jej nie zauważyć, ale ma ona bardzo istotne znaczenie przy korzystaniu z usług medycznych. 

Abonament medyczny

Jest oferowany bezpośrednio przez sieci medyczne i często mylimy go z ubezpieczeniem. Głównie gwarantuje on dostęp do prywatnej opieki medycznej w oparciu o własne placówki i sieci diagnostyczne. Aby zapewnić dostęp w całej Polsce, to czasami podejmują współpracę z innymi placówkami. 

W takiej sytuacji pojawia nam się podstawowa różnica – dostawcą jest konkretna sieć medyczna i to nie my decydujemy o wyborze placówki w przeciwieństwie do ubezpieczenia zdrowotnego. 

Ma to oczywiście swój plus, ponieważ dostajemy dostęp do zintegrowanego panelu pacjenta, co jednak nie wyklucza ubezpieczenia, ponieważ towarzystwa również oferują dostęp do panelów klienta.

Ubezpieczenie zdrowotne

Pakiet medyczny dla firm w formie ubezpieczenia zdrowotnego, to bezgotówkowy dostęp do usług różnych placówek w całej Polsce. Nielimitowany dostęp do lekarzy specjalistów, to silna przewaga ubezpieczeń. Dodatkowo, kiedy chcemy skorzystać z placówki, która nie współpracuje z towarzystwem, to otrzymujemy możliwość uzyskania refundacji za wizyty czy badania diagnostyczne.  

Lekarze natomiast mogą zlecać nieograniczoną ilość badań, ponieważ nie są za to rozliczani bezpośrednio w placówce medycznej, a koszty ponosi towarzystwo. Dodatkowym atutem jest szeroki zakres assistance – porady telefoniczne, transport, lekarskie wizyty domowe itp.

 
Ubezpieczenie zdrowotne
Abonament medyczny
Forma rozliczeniaStała, miesięczna składka – to ubezpieczyciel pokrywa koszty za każdą, zrealizowaną usługę.Realizacja w formie ryczałtu – mogą pojawić się ograniczenia w realizacji usług.
Dostępność placówekPlacówki współpracujące – szeroka oferta niezależnych placówek co poprawia dostępność usług medycznych i swobodę w wyborze lekarzy.Tylko placówki sieci medycznej – ułatwia to proces leczenia i prowadzenie historii, ale uzależnia pacjenta tylko od jednej, konkretnej sieci.
Refundacja opieki zdrowotnej poza placówkamiMożliwość korzystania z usług poza placówkami współpracującymi i gwarancja uzyskania częściowej refundacji kosztów.Opcja dostępna tylko dla większych klientów i wymaga ona dodatkowej opłaty.

Które towarzystwa oferują prywatne pakiety medyczne dla pracowników?

Wśród towarzystw ubezpieczeniowych możemy znaleźć różne oferty. Więcej sprawdzisz w naszym porównaniu najlepszych pakietów medycznych dla firm. Jest to szczegółowa analiza, która pozwoli Ci wybrać jeden z wielu wariantów pakietów medycznych, który najlepiej pasuje do Twojej firmy.

Lista towarzystw ubezpieczeniowych:

 

Medyczne pakiety zdrowotne dla pracowników zdobywają na popularności, dlatego wiele towarzystw decyduje się na ich wprowadzenie. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że każde z nich ma swoje warunki, dlatego oferujemy pakiety medyczne dopasowane do Twojej firmy wraz z bieżącą obsługą. Jeżeli chcesz, abyśmy sprawdzili ofertę towarzystw, to skontaktuj się z nami przez ten formularz.

Ile może kosztować opieka medyczna dla firm?

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim strukturę zatrudnienia. Najczęściej jest to średnia wieku pracowników i rodzaj wykonywanej pracy. Na tej podstawie są wyceniane poszczególne warianty indywidualne i rodzinne, a nawet partnerskie. 

Przedział cenowy może być różny. Jednak z doświadczenia wiem, że najczęściej ceny rozpoczynają się od około 40 zł miesięcznie. Wpływ na samą cenę ubezpieczenia zdrowotnego ma również ilość zatrudnionych pracowników.

Nie da się określić dokładnego kosztu pakietu medycznego dla firmy, ponieważ tego typu ubezpieczenia, to indywidualna wycena.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pakietu medycznego dla firmy?

Zanim podpiszesz umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i wprowadzisz ochronę zdrowia pracowników, to warto dokładnie przeanalizować ofertę spoglądając na kilka elementów. 

Szczegółowy opis znajdziesz w naszym artykule: Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny dla firmy? 

 1. Ilość lekarzy – zwróć uwagę na to ilu specjalistów jest w danym pakiecie.

 2. Badania laboratoryjne i diagnostyczne – ile jest badań? Czy wymagane są dodatkowe opłaty za zużyte materiały jak np. kontrast? 

 3. Ilość placówek medycznych – jak szeroki wybór oferuje pakiet? Czy są dostępne placówki w miejscu zamieszkania pracowników? 

 4. Czas oczekiwania na wizytę – jak szybko w razie nagłe potrzeby dostaniesz się do lekarza? 

 5. Sprawny kontakt – czy umawianie wizyt jest sprawne? Jakie są możliwości?

To podstawowe informacje, na które należy zwrócić uwagę. Kolejnym krokiem będzie spojrzenie na medycynę pracy i jej możliwości. 

Na końcu należy zwrócić uwagę na ogólna obsługę. Zarówno ze strony Agenta jak i towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Od strony Agenta:

 1. Czy sprawdza dostępność specjalizacji uwzględniając strukturę zatrudnienia (płeć, wiek)?

 2. Czy zwraca uwagę na dostępność placówek medycznych?

 3. Porównuje oferty dostępne na rynku w ramach ubezpieczenia?

Od strony towarzystwa:

 1. W jaki sposób można umówić wizytę? 

 2. Czy dostępne systemy są łatwe i intuicyjne w obsłudze? 

 3. Czy można umówić wizytę samemu w danej placówce? 

 4. W jaki sposób otrzymuje się refundację za wizyty poza placówkami współpracującymi? 

Dlaczego warto zapewnić pracownikom opiekę medyczną?

Jeżeli chodzi o korzyści dla pracodawcy, to możesz zyskać:

 • Wzrost satysfakcji i lojalności pracowników – społeczeństwo staje się coraz bardziej roszczeniowe, a wymagania rosną.

 • Uatrakcyjnienie oferty rekrutacyjnej – na rynku coraz trudniej o specjalistów.

 • Mniejszą absencje chorobową – szroki wachlarz ochrony i profilaktyka może pomóc zmniejszyć ilość zachorowań, a tym samym zwolnień L4.

 • Zapewnisz opiekę medyczną również dla siebie i swojej rodziny.

 • Szybki i sprawny dostęp do badań medycyny pracy.

Korzyści dla pracowników:

 • Bezproblemowy dostęp do konsultacji lekarskich – oczekiwania na specjalistę przy NFZ są coraz dłuższe.

 • Pakiet rodzinny– pracownicy zadbają o to co dla nich szczególnie ważne, zdrowie własne i rodziny.

 • Możliwość korzystania z dowolnego miejsca – zapewniony dostęp do lekarzy w całej Polsce. 

Dodatkowo rozwiązania oferowane online takie jak telekonsultacje, umawianie wizyt, odbieranie wyników badań, czy zamawianie recept w ramach panelu pacjenta.

Medycyna pracy jako niezależny pakiet

Oprócz prywatnej opieki medyczne jest możliwość zawarcia dodatkowej umowy, którą jest medycyna pracy. Jakie usługi zaliczamy do pakietu badań medycyny pracy? 

 1. Badania wstępne, kontrolne i okresowe.

 2. Wizytacja stanowisk pracy. 

 3. Poradnictwo dla osób, które cierpią na choroby zawodowe i inne, które są związane z wykonywaną pracą. 

 4. Wystawianie zaświadczeń o stanie zdrowia lub niezdolności do pracy. 

 5. Inne, które wynikają z Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

Pakiety medyczne, a koszty (księgowanie)

Zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników jest dla Ciebie kosztem uzyskania przychodu. Należy jedynie pamiętać, że ubezpieczenia zgodnie z prawem są zwolnione z podatku VAT, a więc nie będzie możliwość odliczenia 23% podatku VAT. Istnieje również możliwość rozliczenia kosztów częściowo.

Musisz pamiętać również, że kiedy opłacasz składkę jako pracodawca, to jest to uznawane za przychód pracownika i należy od tego opłacić podatek jak i składkę ZUS. Jednak w momencie, kiedy posiadasz medycynę pracy, to składka za nią nie jest przychodem pracownika i nie zostanie naliczony podatek, ani składka ZUS. 

Mimo wszystko zawsze polecam, aby skontaktować się z księgową, której wiedza na pewno uzupełni Twoje wątpliwości czy pozwoli poznać odpowiedzi na zadane pytania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź kolejne artykuły

Porównanie pakietów medycznych – sprawdź dedykowane pakiety medyczne oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe i przeczytaj dokładne recenzje. 

Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny dla firmy? – jeżeli chcesz być pewny, że wdrażany pakiet medyczny jest odpowiedni, to tutaj znajdziesz informacje w jaki sposób to sprawdzić.

Chcesz otrzymać porównanie oferty najlepszych pakietów medycznych?