Pakiety medyczne dla firm – jak wybrać najlepszy?

Zobacz pełny zbiór informacji, który pozwoli Ci wybrać odpowiedni pakiet medyczny dla Twojej firmy i pracowników. 

pakiety medyczne dla firm jak wybrać najlepszy

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na pakiety medyczne dla firm. Jest to jeden z najbardziej cenionych benefitów, który uatrakcyjnia miejsce pracy, a tym samym może mieć wpływ na wybór pracodawcy przez pracownika. Dlatego opieka medyczna dla firmy to bardzo dobre uatrakcyjnienie oferty rekrutacyjnej.

Nie ma to znaczenia czy prowadzisz jednoosobową działalność lub jesteś właścicielem, czy przedstawicielem spółki. Do każdej z tych firm można wdrożyć pakiety medyczne dla pracowników i ich rodzin. 

Co najważniejsze w ten sposób możesz zagwarantować również sobie i rodzinie ubezpieczenie zdrowotne.

Dlaczego jest to ważne?

Obecne zmiany na rynku pracy niejako wymuszają na właścicielach podjęcie kroków, które spowodują, że miejsce pracy będzie bardziej atrakcyjne. Do tego również dochodzi ogólna sytuacja w Polsce z opieką medyczną. 

Rynek ubezpieczeń zdrowotny z roku na rok rośnie. Po trzecim kwartale 2020 roku liczba korzystających Polaków to aż 3,1 mln, co w porównaniu do poprzedniego roku ta liczba zwiększyła się o 10,6%, a łączne wydatki na rok 2020, to 665 mln złotych. 

Z pewnością sam wiesz, że do lekarza specjalisty są bardzo długie kolejki. 

Szybka dostępność do lekarza w momencie, kiedy tego potrzebujemy jest kluczowa, a dla Ciebie jako pracodawcy może wpłynąć to również na długość przebywania pracowników na L4. 

Rozwiązaniem, które pozwoli uzyskać szybki dostęp do lekarzy są pakiety medyczne dla pracowników.

Z pewnością czytając ten artykuł dowiesz się wszystkiego, co potrzebujesz przed i po wdrożeniu opieki medycznej do Twojej firmy.

Co to są pakiety medyczne?

Pakiety medyczne, to nic innego jak ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników, czyli bezgotówkowy dostęp do lekarzy specjalistów i podstawowej opieki medycznej. Obejmują one m.in. podstawową opiekę, specjalistów i szereg badań. Dodatkowo można zapewnić pakiet rehabilitacji czy ubezpieczenie dla rodziny. Takim pakietem medycznym może zostać objęty również właściciel firmy i jego rodzina. 

Na czym polega pakiet medyczny?

Pakiet medyczny, to inaczej ubezpieczenie zdrowotne, o czym wspominałem na początku. Jest to produkt towarzystwa ubezpieczeniowego, który zapewnia przede wszystkim dostęp do świadczeń medycznych i badań laboratoryjnych. 

Towarzystwo posiada podpisane umowy o współpracę z konkretnymi sieciami prywatnych placówek medycznych i na tej podstawie możemy korzystać w tych miejscach z usług lekarzy i wykonywać badania diagnostyczne. Jeżeli jednak okaże się, że nasz lekarz nie przyjmuje w danej placówce, to możesz liczyć na częściową refundację kosztów. 

Bardzo ważne jest to, że nie tylko cena odgrywa tutaj rolę. Na pakiety medyczne składają się takie elementy jak ilość specjalistów, liczba badań, pakiety rodzinne, rehabilitacje, ilość placówek itp. Sprawdziłem to dokładnie i przedstawiłem w porównaniu pakietów medycznych dla firm.

Jak to działa?

Podpisujesz polisę z towarzystwem, w ramach której otrzymujesz możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej, za którą koszty ponosi towarzystwo. Natomiast Ty zobowiązujesz się do zapłaty ustalonej składki za ubezpieczenie. 

Ubezpieczenia zdrowotne, to jedne z najlepszych ubezpieczeń dostępnych na rynku. Towarzystwo nie odmówi Ci wizyty u lekarza, bo takie warunki gwarantuje Ci na piśmie. Dodatkowo całość jest rozliczana bezgotówkowo, a więc nie musisz płacić z własnej kieszeni i czekać na ewentualne refundacje. 

Otrzymujesz dostęp do ponad 2000 placówek w całej Polsce. Nie jest wydzielany obszar, w ramach którego wybierasz placówkę np. w obrębie siedziby firmy. Po prostu niezależnie od tego, w której części kraju jesteś, masz możliwość skorzystania z opieki medycznej. 

W jaki sposób korzysta się z pakietu medycznego?

W momencie, kiedy potrzebujesz konsultacji lekarza czy zrobić badania diagnostyczne, to wystarczy, że wybierzesz jeden ze sposób organizacji wizyty. 

Towarzystwa zazwyczaj oferują kilka możliwości: 

 • Infolinia
 • Formularz online 
 • Panel klienta
pakiety medyczne dla firm na czym polega

Ubezpieczenia mają to do siebie, że nie są wymagane od nas skierowania czy zostają nam nałożone limity. Korzystamy w momencie, kiedy tego potrzebujemy. Podobnie jest w abonamencie medycznym, który na obecną chwilę jest bardziej popularnym rozwiązaniem. 

Jednak w ostatnim czasie towarzystwa znacznie zwiększyły jakość swoich usług i wprowadziły rozwiązania, mające przewagę nad abonamentem, w którym mogą pojawić się ograniczenia w związku z biadaniam lub też konieczność uzyskania skierowania do lekarza. 

Czym różni się abonament od ubezpieczenia? Dlaczego Lux Med, Medicover, EnelMed czy inne abonamenty mogą okazać się lepszym lub gorszym wyborem?

Ubezpieczenie zdrowotne czy abonament jako prywatna opieka medyczna dla firm?

Zanim wybierzesz odpowiedni pakiet dla swojej firmy, to warto, abyś poznał różnicę między abonamentem a ubezpieczeniem. Z pozoru możesz jej nie zauważyć, ale ma ona bardzo istotne znaczenie przy korzystaniu z usług medycznych. 

Abonament medyczny

Jest oferowany bezpośrednio przez sieci medyczne i często mylimy go z ubezpieczeniem. Głównie gwarantuje dostęp do prywatnej opieki medycznej w oparciu o własne placówki i sieci diagnostyczne. Aby zapewnić dostęp w całej Polsce, to czasami podejmują współpracę z innymi placówkami. 

W takiej sytuacji pojawia nam się podstawowa różnica – dostawcą jest konkretna sieć medyczna i to nie my decydujemy o wyborze placówki w przeciwieństwie do ubezpieczenia zdrowotnego. 

Ma to oczywiście swój plus, ponieważ dostajemy dostęp do zintegrowanego panelu pacjenta, co jednak nie wyklucza ubezpieczenia, gdy podejmujemy leczenie w wybranej sieci mamy możliwość korzystania z podobnego rozwiązania. 

Ubezpieczenie zdrowotne

Pakiet medyczny dla firm w formie ubezpieczenia zdrowotnego, to bezgotówkowy dostęp do usług różnych placówek w całej Polsce. Nielimitowany dostęp do lekarzy specjalistów, niewymagane skierowania to silna przewaga ubezpieczeń. Dodatkowo, kiedy chcemy skorzystać z placówki, która nie współpracuje z towarzystwem, to otrzymujemy możliwość uzyskania refundacji za wizyty czy badania. 

Lekarze natomiast mogą zlecać nieograniczoną ilość badań, ponieważ nie są za to rozliczani bezpośrednio w placówce medycznej, a koszty ponosi towarzystwo. Dodatkowym atutem jest assistance medyczny – porady telefoniczne, transport i wiele innych. 

 
Ubezpieczenie zdrowotne
Abonament medyczny
Forma rozliczeniaStała, miesięczna składka – to ubezpieczyciel pokrywa koszty za każdą, zrealizowaną usługę.Realizacja w formie ryczałtu – mogą pojawić się ograniczenia w realizacji usług.
Dostępność placówekPlacówki współpracujące – szeroki wybór niezależnych placówek co poprawia dostępność usług i swobodę w wyborze lekarzy.Tylko placówki sieci medycznej – ułatwia to proces leczenia i prowadzenie historii, ale uzależnia pacjenta tylko od jednej, konkretnej sieci.
Refundacja wizyt poza placówkamiMożliwość korzystania z usług poza placówkami współpracującymi i gwarancja uzyskania częściowej refundacji kosztów.Opcja dostępna tylko dla większych klientów i wymaga ona dodatkowej opłaty.

Które towarzystwa oferują pakiety medyczne dla pracowników?

Wśród towarzystw ubezpieczeniowych możemy znaleźć różne pakiety medyczne. Więcej sprawdzisz w naszym porównaniu pakietów medycznych dla firm. Jest to szczegółowe porównanie, które pozwoli Ci wybrać pakiet, który najlepiej pasuje do Twojej firmy. 

Lista towarzystw ubezpieczeniowych:

 

Pakiety medyczne dla pracowników zdobywają na popularności, dlatego wiele towarzystw decyduje się na ich wprowadzenie. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że każde z nich ma swoje warunki, a podstawowe różnice znajdziesz w naszym porównaniu pakietów medycznych. 

Ile mogą kosztować opieka medyczna dla firm?

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim strukturę zatrudnienia. Najczęściej jest to średnia wieku pracowników i rodzaj wykonywanej pracy. Na tej podstawie są wyceniane poszczególne warianty indywidualne i rodzinne, a nawet partnerskie. 

Przedział cenowy może być różny. Jednak z doświadczenia wiem, że najczęściej ceny rozpoczynają się od około 40 zł miesięcznie. Wpływ na samą cenę ubezpieczenia zdrowotnego ma również ilość zatrudnionych pracowników.

Nie da się określić dokładnego kosztu pakietu medycznego dla firmy, ponieważ tego typu ubezpieczenia, to indywidualna wycena. Jakie informacje są potrzebne do wyceny?

 1. Ilość zatrudnionych osób 
 2. Struktura zatrudnienia (wiek, płeć, pracownik fizyczny/umysłowy)
 3. Rodzaj wykonywanych prac przez pracowników

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pakietu medycznego dla firmy?

Zanim podpiszesz umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i wprowadzisz pakiet medyczny dla firm, to warto dokładnie przeanalizować ofertę spoglądając na kilka elementów. 

Szczegółowy opis znajdziesz w naszym artykule: Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny dla firmy? 

 1. Ilość lekarzy – zwróć uwagę na to ilu specjalistów jest w danym pakiecie.
 2. Badania laboratoryjne i diagnostyczne – ile jest badań? Czy wymagane są dodatkowe opłaty za zużyte materiały jak np. kontrast? 
 3. Ilość placówek medycznych – jak szeroki wybór oferuje pakiet? Czy są dostępne placówki w miejscu zamieszkania pracowników? 
 4. Czas oczekiwania na wizytę – jak szybko w razie nagłe potrzeby dostaniesz się do lekarza? 
 5. Sprawny kontakt – czy umawianie wizyt jest sprawne? Jakie są możliwości?

To podstawowe informacje, na które należy zwrócić uwagę. Kolejnym krokiem będzie spojrzenie na medycynę pracę i jej możliwości. 

Na końcu należy zwrócić uwagę na ogólna obsługę. Zarówno ze strony Agenta jak i towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Od strony Agenta:
 1. Czy sprawdza dostępność specjalizacji uwzględniając strukturę zatrudnienia (płeć, wiek)?
 2. Czy zwraca uwagę na dostępność placówek medycznych?
 3. Porównuje oferty dostępne na rynku w ramach ubezpieczenia?
Od strony towarzystwa:
 1. W jaki sposób można umówić wizytę? 
 2. Czy dostępne systemy są łatwe i intuicyjne w obsłudze? 
 3. Czy można umówić wizytę samemu w danej placówce? 
 4. W jaki sposób otrzymuje się refundację za wizyty poza placówkami współpracującymi? 

Dlaczego warto mieć pakiet medyczny dla firm?

Oprócz korzyści zdrowotnych dla twoich pracowników i ich członków rodziny Twoja firma może zyskać większą lojalność pracowników. 

Jeżeli chodzi o korzyści dla pracodawcy, to możesz zyskać:

 • Wzrost satysfakcji i lojalności pracowników – społeczeństwo staje się coraz bardziej roszczeniowe, a wymagania rosną.
 • Uatrakcyjnienie oferty rekrutacyjnej – na rynku coraz trudniej o specjalistów.
 • Mniejszą absencje chorobową – profesjonlana opieka medyczna i profilaktyka może pomóc zmniejszyć ilość zachorowań, a tym samym zwolnień L4.
 • Zapewnisz opiekę medyczną również dla siebie i swojej rodziny.

Korzyści dla pracowników:

 • Szybki i łatwy dostęp do konsultacji lekarskich – oczekiwania na specjalistę przy NFZ są coraz dłuższe.
 • Możliwość objęcia członków rodziny – zadbają o to co dla nich szczególnie ważne, zdrowie własne i rodziny.
 • Możliwość korzystania z dowolnego miejsca – zapewniony dostęp do lekarzy w całej Polsce.

 

Dodatkowo rozwiązania oferowane online takie jak telekonsultacje, umawianie wizyt, odbieranie wyników badań, czy zamawianie recept w ramach panelu pacjenta.

Medycyna pracy jako niezależny pakiet

Oprócz prywatnej opieki medyczne jest możliwość zawarcia dodatkowej umowy, którą jest medycyna pracy. Jakie usługi zaliczamy do pakietu medycyny pracy? 

 1. Badania wstępne, kontrolne i okresowe.
 2. Wizytacja stanowisk pracy. 
 3. Poradnictwo dla osób, które cierpią na choroby zawodowe i inne, które są związane z wykonywaną pracą. 
 4. Wystawianie zaświadczeń o stanie zdrowia lub niezdolności do pracy. 
 5. Inne, które wynikają z Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

Zawarcie umowy wymaga wypełnienia ankiety i wskazania branży. Po otrzymaniu takich informacji mamy możliwość otrzymania oferty od Towarzystwa.

Pakiety medyczne, a koszty (księgowanie)

Zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników jest dla Ciebie kosztem uzyskania przychodu. Należy jedynie pamiętać, że ubezpieczenia zgodnie z prawem są zwolnione z podatku VAT, a więc nie będzie możliwość odliczenia 23% podatku VAT. Istnieje również możliwość rozliczenia kosztów częściowo.

Musisz pamiętać również, że kiedy opłacasz składkę jako pracodawca, to jest to uznawane za przychód pracownika i należy od tego opłacić podatek jak i składkę ZUS. Jednak w momencie, kiedy posiadasz medycynę pracę, to składka za nią nie jest przychodem pracownika i nie zostanie naliczony podatek, ani składka ZUS. 

Mimo wszystko zawsze polecam, aby skontaktować się z księgową, której wiedza na pewno uzupełni Twoje wątpliwości czy pozwoli poznać odpowiedzi na zadane pytania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź kolejne artykuły

Porównanie pakietów medycznych – sprawdź pakiety medyczne oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe i przeczytaj dokładne recenzje. 

Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny dla firmy? – jeżeli chcesz być pewny, że wdrażany pakiet medyczny jest odpowiedni, to tutaj znajdziesz informacje w jaki sposób to sprawdzić.

Chcesz wdrożyć opiekę medyczną
dla pracowników?

Powiązane artykuły